KLASA 8 FIZYKA - wirtualna lekcja 9
Dzień dobry!
Na dzisiejszej lekcji dowiecie się:
a) Jak powstają fale elektromagnetyczne,
b) Jakie są rodzaje tych fal?
I CZĘŚĆ: Obejrzyj krótki film z serii fizyki od podstaw pt. "Fale elektromagnetyczne", który jest doskonałym wprowadzeniem do tematu zajęć.
II CZĘŚĆ: Zapisz temat lekcji, a następnie odpowiedz na pytania do filmu (odpowiedzi proszę zanotować w zeszycie).
Lekcja
Temat: Fale elektromagnetyczne.
1. Czy fale elektromagnetyczne mogą przenikać przez nasze ciało?
2. Wymień nazwiska fizyków, którzy zajmowali się falami elektromagnetycznymi (od 0:40 do 2:00 minuty)
3. Poniżej w tabeli przedstawiono rodzaje fal elektromagnetycznych. Uzupełnij kolejne wiersze w tabeli na podstawie filmu (2:00 do 4:25) lub pomocniczego rysunku.
Uwaga ! Tabela jest bardzo ważna! Proszę ją dokładnie wypełnić. piękne rysunki mile widziane :)
III CZĘŚĆ: Proszę zapisać dalszą część notatki.
4. Fala elektromagnetyczna to fala, której źródłem mogą być drgające ładunki elektryczne lub prąd.
5. Zastosowanie fal elektromagnetycznych!
a) Fale radiowe - głównie stosowane w łączności i telekomunikacji (m.in. podczas komunikacji z łodzią podwodną lub z górnikami).
b) Mikrofale - wykorzystywane m.in. w radarach, kuchenkach mikrofalowych i telefonii komórkowej.
c) Promieniowanie podczerwone - nie jest widoczne, ale odbierane jest zmysłami, ponieważ ma zdolność rozgrzewania materiałów. Ciało człowieka emituje promieniowanie podczerwone stad też reakcji czujników ruchów i alarmów. Wykorzystywane głównie w noktowizji (obserwacja w ciemności).
d) Światło widzialne - odbierane przez oko ludzkie.
e) Promieniowanie nadfioletowe (ultrafioletowe) - wykorzystywane w lampach w solarium lub przy naświetlaniu kliszy fotograficznej. Zabija bakterie, dlatego wykorzystywane jest do sterylizacji sal operacyjnych. W kryminalistyce ustala autentyczność dokumentów lub banknotów.
f) Promieniowanie rentgenowskie - ma zdolność przenikania przez wiele materiałów np. tkanki mięśniowe. Można je wykorzystać do prześwietleń, jednak zbyt duża dawka może wywołać choroby nowotworowe.
g) Promieniowanie gamma - wysyłane przez substancje promieniotwórcze. Bardzo niebezpieczne (przenika nawet przez kilkumetrową warstwę betonu!). Zabija wszystkie żywe komórki również nowotworowe, dlatego jest stosowana w medycynie do walki z guzem mózgu (tzw. nóż gamma).
Pani Monika
Komentarze
Prześlij komentarz